Spojené státy odebraly akreditaci pěti z šesti ruských honorárních konzulů. Podle Washingtonu je to odveta za potíže, kterým jsou vystavováni američtí diplomaté v Rusku. Moskva rozhodnutí Washingtonu kritizovala jako šíření protiruské propagandy.

„Toto opatření je odpovědí na pokračující ruské zásahy do našich diplomatických a konzulárních záležitostí v Rusku,“ sdělil podle agentury Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner. Upřesnil, že to souvisí mimo jiné se znepříjemňováním života amerického personálu či nuceným uzavřením Amerického centra v Moskvě.

„Jsme připraveni přijmout další příslušná opatření, pokud budou pokračovat komplikace činnosti naší diplomatické a konzulární činnosti v Rusku,“ dodal Toner.

Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo kriticky. „Jsme pobouřeni rozhodnutím Washingtonu zrušit akreditace pěti z šesti ruských honorárních konzulů v USA – v Kalifornii, Utahu, Minnesotě, Floridě a na Portoriku,“ uvedlo ministerstvo s tím, že jim hrozí i stíhání.

Honorární konzul je čestná funkce v diplomacii, takoví konzulové často nejsou ani státními příslušníky státu, pro který pracují. Oproti kariérním konzulům nejsou ani zaměstnanci ministerstev zahraničí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner