Francie dnes odsoudila údajné odposlouchávání posledních tří francouzských prezidentů americkými tajnými službami. Mluvčí pařížské vlády označil špionáž mezi spojenci za nepřijatelnou, informovala agentura AFP. Spojené státy v noci na dnešek ujistily, že nesledují a nehodlají sledovat komunikaci francouzského prezidenta Françoise Hollandea. Neupřesnily ale, jak to bylo v minulosti.

Informace o tom, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) špehovala nejméně v letech 2006 až 2012 tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a Hollande, přinesla v úterý francouzská média s odvoláním na portál Wikileaks.

V Paříži kvůli zprávám o špionáži zasedla mimořádně obranná rada státu, kterou svolal prezident Hollande. Účastnili se jí kromě hlavy státu i premiér Manuel Valls, několik ministrů a představitelé armády i tajných služeb. Paříž „nebude tolerovat jakékoli ohrožení své bezpečnosti“, uvedl po schůzce Elysejský palác. Spojené státy musí respektovat závazky, které přijaly v roce 2013 poté, co poprvé vyšly najevo špionážní aktivity NSA, požaduje Francie dál v prohlášení vydaném po zasedání obranné rady.

Podle zdroje z okolí francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse, který citovaly agentury AFP a Reuters, si šéf diplomacie povolal americkou velvyslankyni v Paříži Jane Hartleyovou.

Mluvčí vlády Stéphane Le Foll už před začátkem zasedání obranné rady označil špionáž mezi spojenci za „nepřijatelnou“. Neznamená to podle něj ale, „že nastává nějaká krize“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner