Washington/Moskva 7. srpna (ČTK) – Spojené státy zareagují okolo 1. září na ruské opatření, nutící Američany k výraznému snížení personálu zastupitelských úřadů USA v Rusku. Řekl to šéf americké diplomacie Rex Tillerson po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem na okraji schůzky regionálního uskupení Jihovýchodní Asie (ASEAN). Lavrov přitom uvedl, že podstatu a důvody odvetných opatření na nedělní schůzce Tillersonovi objasnil. Moskva zároveň chce v souvislosti s novými americkými sankcemi intenzivně pracovat na snížení závislosti na platebních systémech USA a dolaru, napsala dnes agentura Reuters s odkazem na náměstka šéfa ruské diplomacie Sergeje Rjabkova.

USA podle Tillersona vidí vztahy s Ruskem pragmaticky, obě země mohou spolupracovat na řešení problémů. Přál by si také, aby Rusko pochopilo, že vměšování do voleb, z něhož Američané Rusy podezírají, je vážný incident.

Rusko nedávno ohlásilo, že USA musí omezit do 1. září svůj personál na velvyslanectví a konzulátech v Rusku o 755 pracovníků. Moskva tak reagovala na nový americký sankční zákon přijatý začátkem tohoto měsíce, který omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem, mimo jiné v klíčové energetické oblasti. Zákon drtivou většinou schválily obě komory Kongresu a navzdory svým výhradám ho poté podepsal prezident Donald Trump.

Tillerson řekl, že pověděl Lavrovovi, že USA se ještě nerozhodly, jak na ruský postup odpoví. Ruskému ministrovi zadal i „několik objasňujících otázek“ ohledně ruské odvety za nové sankce, prosazené Kongresem USA.

Lavrov po nedělní schůzce uvedl, že Tillersonovi objasnil důvod a vysvětlil podstatu odvetných opatření Moskvy po přijetí nových amerických sankcí vůči Rusku na začátku měsíce. Moskva je připravena k normalizaci dialogu s Washingtonem, jestli se USA vzdají konfrontačního kurzu, informovalo o schůzce ruské ministerstvo zahraničí.

Lavrov podle něj poukázal na to, že zákon o protiruských sankcích přijatý v USA se stal dalším článkem v řetězu nepřátelských kroků, nebezpečných pro mezinárodní stabilitu. Podobné akce pochopitelně nemohly zůstat bez odpovědi, uvedlo ministerstvo. „A tak tomu bude i dál. Zároveň jsme připraveni k normalizaci dialogu, když se ve Washingtonu vzdají konfrontační linie.“

V reakci na nové americké sankce bude také Moskva podle náměstka šéfa ruské diplomacie Rjabkova pracovat na snížení závislosti na americkém dolaru. „Zintenzivníme samozřejmě práci v souvislosti s dovozními substitucemi, snížením závislosti na amerických platebních systémech a dolaru jakožto referenční měně a tak dále. Stává se to nyní nezbytně nutné,“ uvedl Rjabkov.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner