Washington 6. března (ČTK) – Spojené státy podnikly v noci na dnešek nejméně jeden nálet na islamisty z Al-Káidy v Jemenu, od soboty provedly dohromady několik úderů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké představitele. Washington obnovil nálety na radikály v Jemenu minulý týden.

Už v lednu provedlo americké komando v Jemenu útok proti Al-Káidě, za oběť mu padlo nejméně 25 civilistů. Zahynul při něm také jeden z amerických vojáků a dalších šest utrpělo zranění. Operace byla první vojenskou akcí, kterou ve funkci nařídil nový prezident Donald Trump. Podle armádních zdrojů ale akce nebyla dobře připravena a vyžádala si zbytečné oběti.

V Jemenu v současnosti proti sobě bojují síly loajální vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, kterého podporuje koalice arabských států v čele se Saúdskou Arábií, a menšinoví šíité, na jejichž straně stojí Írán. Konflikt si od roku 2014 vyžádal již 10.000 obětí. Chaosu v důsledku bojů využívá k upevnění moci teroristická síť Al-Káida. Její bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.

Spojené státy se nyní podle amerických činitelů citovaných Reuters snaží napravit zpravodajské manko týkající se Al-Káidy, které vzniklo po uzavření americké ambasády v Jemenu v roce 2015 v důsledku občanské války.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner