Spojené státy posílí obranný potenciál Ukrajiny, která bojuje proti ruským separatistům ve východní části země. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí a současně zdůraznilo, že pomoc USA je zcela obranného charakteru.

„Ukrajina je suverénní zemí a má právo bránit se,“ uvádí se prohlášení ministerstva.

Jak ve středu s odvoláním na vládní činitele napsal list The Washington Post, americká vláda poprvé schválila prodej bojových zbraní na Ukrajinu navzdory faktickému zákazu, který vyhlásila ještě vláda prezidenta Baracka Obamy. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí listu rozhodnutí potvrdil a řekl, že vývozní povolení jsou vydávána „případ od případu“. Kreml rozhodnutí kritizoval a upozornil, že dodání bojových zbraní Kyjevu může rozpoutat v Donbasu další krveprolití.

Situaci by mohlo rovněž zhoršit rozhodnutí Ruska odvolat své zástupce ze Společného kontrolního a koordinačního střediska (JCCC), ve kterém jsou zastoupeny Moskva a Kyjev. Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí Ukrajinskou stranu obvinilo, že jeho lidem brání v jejich činnosti a v přístupu k bojové linii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner