Spojené státy oznámily ve čtvrtek další finanční pomoc ukrajinské vládě ve výši 335 milionů dolarů (zhruba osm miliard Kč). Peníze mají jít na posílení bezpečnosti, uvedla s odvoláním na vyjádření Bílého domu agentura AFP.

Americký viceprezident Joe Biden na okraj summitu o jaderné bezpečnosti hovořil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Ocenil přitom Porošenkovo úsilí o vytvoření stabilní vlády, která by se zaměřila na uskutečnění nezbytných reforem. Tato etapa má podle Bidena zásadní význam pro uvolnění mezinárodní finanční pomoci, včetně třetí americké záruky na půjčky v objemu jedné miliardy dolarů.

Ukrajina je bez funkční vlády od poloviny února, kdy podporu původně pětičlenné vládní koalici vypověděly tři parlamentní strany. Ekonomika země loni klesla o více než deset procent, hlavně kvůli válce s proruskými separatisty na východě země. Ukrajina závisí na penězích od MMF, USA a Evropské unie.

Ukrajinská vláda se snaží ukázat, že prosazuje reformy a bojuje s hluboce zakořeněnou korupcí. Výměnou za to má Kyjev během čtyř let získat od mezinárodních věřitelů, mezi nimiž je Mezinárodní měnový fond (MMF) či Evropská unie, celkem 40 miliard dolarů.

Biden, který vývoj na Ukrajině sleduje, oznámil loni v prosinci americkou pomoc ukrajinské vládě ve výši téměř 190 milionů dolarů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner