Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že americkým společnostem umožní některé obchody s ruskou civilní tajnou službou (FSB). Učiní tak navzdory sankcím vůči FSB i vojenské rozvědce GRU, které na tyto organizace loni uvalila předchozí administrativa Baracka Obamy. Není ale jasné, jakého rozsahu výjimky ze sankcí budou, uvedla agentura Reuters.

Ministerstvo v prohlášení upřesnilo, že půjde o transakce, které vyžadují povolení k vývozu informačních technologií do Ruska.

Americké tajné služby obviňují FSB z podílu na hackerských útocích na Demokratickou stranu během loňské volební kampaně. Rusko opakovaně popřelo, že by bylo do útoků zapojeno. Nový šéf Bílého domu Donald Trump ruské útoky zpochybňuje a zasazuje se o nápravu vztahů s Moskvou.

Obama v prosinci kromě sankcí vůči FSB a GRU nařídil také vyhoštění 35 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže. Sankce uvalil také na čtyři ruské důstojníky rozvědky a tři společnosti, které podle něj poskytovaly ruských hackerům materiální podporu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner