Spojené státy provedou změny v programu zaměřeném na výcvik a vyzbrojování umírněných sil bojujících proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada a také proti extremistickému Islámskému státu (IS). Podrobnosti sdělí Pentagon oficiálně ještě v průběhu dneška. USA na program vyčlenily půl miliardy dolarů (12 miliard Kč). Deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaného činitele amerického ministerstva obrany přitom napsal, že končí nábor takzvaných umírněných syrských povstalců, pro které byl připraven bojový výcvik a další školení v táborech v Jordánsku, Kataru, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech.

Americký ministr obrany Ash Carter dnes řekl, že USA chtějí zaměřit úsilí na další spolupráci například s kurdskými povstalci, kteří se v dosavadních bojích osvědčili.

Podle The New York Times americká pomoc neustává úplně. V Turecku má vzniknout menší školící středisko pro velící kádry nejrůznějších opozičních skupin, kteří mají sloužit americkému letectvu mimo jiné jako naváděči na cíle protivníka. To hodlá se svými spojenci dál pokračovat v náletech na pozici Islámského státu, který ovládá část Sýrie a Iráku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner