Americké ministerstvo zahraničí dnes schválilo prodloužení režimu uvolněných sankcí v rámci jaderné dohody s Íránem, kterou prezident Donald Trump opakovaně kritizoval. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž naopak Washington uvalil na íránské představitele nové postihy za testy balistických střel.

O zrušení hospodářských sankcí souvisejících s íránským jaderným programem rozhodl v roce 2015 tehdejší prezident Barack Obama v rámci dohody, kterou uzavřel Teherán se Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem. Trump v loňské předvolební kampani tuto smlouvu označoval za špatnou a sliboval její zrušení a v dubnu prohlásil, že Írán nejedná „v souladu s duchem dohody“. Ministr zahraničí Rex Tillerson ve stejné době uvedl, že smlouva nebrání Íránu ve vývoji jaderných zbraní, což je jejím hlavním cílem.

Tillersonův úřad nicméně dnes schválil pokračování režimu přijatého Obamou, který je třeba prodlužovat každých šest měsíců.

Ministerstvo financí naproti tomu přijalo nové postihy za íránské testy balistických raket. Jejich terčem se stali dva vysocí představitelé íránské armády a jedna firma.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner