U příležitosti 70. výročí založení Izraele dnes Spojené státy přemístí své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Učiní tak z rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, který loni v prosinci uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Očekává se, že kromě nadšení Izraelců vyvolá dnešní krok i bouřlivé protesty Palestinců. V pohotovosti jsou bezpečnostní složky i zdravotníci.

Ze Spojených států na slavnostní přesun ambasády už v neděli přiletěla delegace, jejímiž členy jsou mimo jiné Trumpova dcera Ivanka, její manžel a prezidentův poradce Jared Kushner, ministr financí Steven Mnuchin a dvanáct členů Kongresu.

Stěhování velvyslanectví vyvolalo kritiku Palestinců, kteří východní část Jeruzaléma okupovanou Izraelem od války v roce 1967 považují za budoucí hlavní město vlastního státu. Na dnešek vyhlásili „den hněvu“. Čekají se protesty i násilné nepokoje, do kterých by se mohly zapojit až stovky tisíc lidí.

Kritiku si americký krok vysloužil i ze strany Evropské unie, která dlouhodobě zastává názor, že jediným realistickým řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vznik dvou států, kromě Izraele tedy i palestinského, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich.

Přípravu prohlášení EU, které by dnešní krok USA kritizovalo, ale v minulých dnech zablokovala trojice unijních zemí. Kromě Česka také Maďarsko a Rumunsko. Vláda poslední jmenované země plánuje rovněž přestěhovaní svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Stejný krok jako USA už v příštích dnech učiní Guatemala a Paraguay.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner