Washington 23. července (ČTK) – Spojené státy zřejmě již o nadcházejícím víkendu provedou další zkoušku svého protiraketového systému THAAD, který slouží k ochraně před střelami krátkého a středního doletu. Vyplývá to z oznámení americké pobřežní stráže, napsala dnes agentura AP. Zkouška se uskuteční v době vyhroceného napětí na Korejském poloostrově, kdy KLDR odmítá ustoupit mezinárodnímu tlaku, aby se vzdala svého raketového a jaderného programu.

Avízo pobřežní stráže doporučuje rejdařům, aby nechali uvolněný pruh oceánu mezi mezi Havají a aljašským ostrovem Kodiak, kde je velká základna amerických ozbrojených sil.

Na počátku července již USA provedly jeden úspěšný test systému THAAD, při kterém byla zneškodněna raketa středního doletu. Při této zkoušce protiraketová obrana odpálila dvě střely, jedna byla určena k likvidaci rakety a druhá pak k ověření operačních postupů. Nový test bude zaměřen rovněž na rakety středního doletu, tentokrát ale na jejich slabší verzi.

Protiraketový komplet THAAD má americká armáda ve službě necelých deset let a dosud ho testovala oficiálně 14krát. Všechny zkoušky skončily stoprocentním úspěchem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner