Spojené státy propustily 15 zajatců ze základny Guantánamo a přepravily je do Spojených arabských emirátů. V pondělí to oznámila agentura AP s odvoláním na americké vládní zdroje. Podle ní to je největší skupina vězňů, která byla z Guanánama jednorázově propuštěna od roku 2009, kdy převzal prezidentský úřad Barack Obama.

Věznici, v níž USA zadržují osoby podezřelé z terorismu, opustilo 12 Jemenců a tři Afghánci. Úřady neupřesnily, jak dlouho byli na Guantánamu drženi, ani to, zda USA proti nim za dobu jejich věznění vznesly konkrétní obvinění.

Na základně nyní zůstává 61 zajatců. Obama přitom chce věznici uzavřít ještě předtím, než v lednu odejde z funkce. Zrušení zařízení na Guantánamu slíbil už po vstupu do Bílého domu, tehdy předpokládal, že se mu to podaří do roka.

Věznice byla zřízena před 14 lety pro osoby zajaté v zahraničí po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. Podle amerických úřadů má být většina vězňů v příštích týdnech a měsících odvezena, necelé tři desítky z nich do jiných zemí. Zůstane pouze skupina mužů obviněných nebo usvědčených z válečných zločinů nebo považovaných za příliš nebezpečné na to, aby byli propuštěni.

V určitou dobu bylo na Guantánamu až 680 vězňů; když Obama nastoupil do funkce, bylo jich tam stále 242.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner