Spojené státy zůstanou letos nejdůležitějším exportním odbytištěm německého průmyslu a německý vývoz by měl po loňském poklesu obnovit růst. Předpověděla to dnes Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK).

Spojené státy se v roce 2015 staly největší destinací německého vývozu. USA tím poprvé od roku 1961 předstihly na této pozic Francii. Německému exportu pomáhalo oživení růstu největší ekonomiky světa a pokles kurzu eura.

Za prvních 11 měsíců loňského roku ale německý vývoz do USA klesl o šest procent, uvedla komora. Podkopalo jej omezení investic v důsledku předvolební nejistoty.

DIHK v letošním roce čeká oživení exportu, nehledě na to, že nastupující prezident Donald Trump tento týden pohrozil německým automobilkám zavedením vysokého cla na dovoz. Plánovaná Trumpova politika podpory investic totiž pomůže německému exportu, stejně jako pokles eura k silnému dolaru, řekl šéf obchodní divize DIHK Volker Treier.

„V tomto roce by mohl export vzrůst o pět procent,“ řekl Treier agentuře Reuters. „To znamená, že Spojené státy zůstanou naší nejdůležitější exportní destinací,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner