Americká vláda dnes rozšířila ekonomické sankce proti Rusku kvůli ruské anexi Krymu. A to podle agentury AP tím, že zahrnula dalších osm společností a sedm osob na takzvaný černý seznam subjektů, které se předloni na zabrání ukrajinského poloostrova podílely.

Americké ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že krok zapadá do záměru Washingtonu udržovat tlak na Rusko. Moskva podle Washingtonu musí cítit, že okupace ukrajinského Krymu stojí Rusko draho.

Úřad upřesnil, že šest nově připsaných osob pomáhalo bance, na kterou byly v roce 2014 uvaleny sankce za materiální pomoc jednomu vysokému ruskému představiteli. Sedmý člověk je obviněn, že má vazby na firmu, která postavila vojenskou základnu u rusko-ukrajinské hranice.

Mezi osmi společnostmi, které nově podléhají americkým sankcím, je například jedna ruská firma na výstavbu dálnic a ruskou vládou sponzorované dva krymské podniky. Jeden na poloostrově spravuje železnici, druhý přístavy.

Američtí i zahraniční pozorovatelé nyní čekají na to, zda lednovým nástupem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa do čela Bílého domu se nezmění vztahy USA k Rusku. Trump například nominoval na post ministra zahraničí současného ředitele energetické společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona, který má úzké vztahy s Ruskem. Před několika lety dostal vyznamenání od prezidenta Vladimira Putina a je odpůrcem sankcí, které vláda Baracka Obamy uvalila na Rusko po ozbrojeném vpádu na Krym.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner