Spojené státy nadále koordinují s Ruskem své letecké operace v Sýrii. Dnes to podle agentury Reuters bez upřesnění oznámil mluvčí americké armády John Thomas. Moskva přitom v reakci na americké bombardování syrské letecké základny, odkud by podle Washingtonu veden útok chemickými zbraněmi, oznámila uzavření takzvané horké linky s Pentagonem pro řešení případných kolizí v syrském vzdušném prostoru.

„Koordinace s Rusy pokračuje podle potřeb, neboť pro každou leteckou operaci musíme využívat veškeré dostupné prostředky, abychom zajistili, že ve vzduchu nenastane kolize,“ řekl Thomas s tím, že konkrétní podobu takové komunikace nesdělí.

Nad Sýrií létají stroje mezinárodní koalice, jíž velí USA. Tvoří ji 60 zemí. Vedle nich používá letectvo také syrská armáda a Rusko. Když Moskva v září 2015 vstoupila do konfliktu na straně Damašku, dohodla se s Washingtonem na způsobu ochrany pilotů tím, že obě strany si budou sdělovat informace o svých operacích. Ruské ministerstvo obrany ale minulý týden v pátek oznámilo, že tuto komunikaci s Pentagonem pozastavuje.

USA podnikly vzdušný úder na syrskou základnu Šajrát, který označily za odvetu za úterní chemický útok v syrském Idlibu. Damašek i Moskva odpovědnost za použití chemických zbraní odmítají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner