Nedávné útoky na americkém území inspirované organizací Islámský stát (IS) mohou motivovat další útočníky a jsou proto nejvážnější extremistickou hrozbou pro občany Spojených států. Před zpravodajským výborem Senátu to dnes prohlásil ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper, podle něhož je pro tajné služby velmi složité potenciální útoky odhalovat. Podle šéfa vojenské rozvědky Vincenta Stewarta se dá čekat, že akce přímo organizované IS v některých zemích budou nabývat na intenzitě.

„Viditelný úspěch útoků provedených domácími extremisty v Evropě a Severní Americe… může motivovat další k napodobování útoků s minimálním či žádným varováním, což omezuje naši schopnost odhalit plány teroristů a stav jejich přípravy,“ řekl podle agentury AP Clapper senátorům.

Na prosincový útok v kalifornském San Bernardinu, při němž dvojice radikálů žijících v USA postřílela 14 lidí, může podle něho navázat další podobná akce v USA. Obtížný pro tajné služby bude prý zvláště fakt, že potenciální útočníci se mohou IS inspirovat pouze nepřímo prostřednictvím digitálních médií, což bezpečnostní složky sotva postihnou.

Šéf americké vojenské zpravodajské služby DIA Stewart zase v pondělí varoval před „zvýšením četnosti a smrtelnosti“ útoků IS v zemích mimo jejich původní působiště, tedy mimo Sýrii a Irák. DIA podle něho sleduje zvýšené aktivity extremistů a zakládání odnoží IS v Mali, Tunisku, Somálsku, Malajsii a Indonésii. „A nepřekvapilo by mě, kdybychom viděli jejich další šíření,“ například ze Sinajského poloostrova dále na území Egypta, prohlásil Stewart během pondělní bezpečnostní konference.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner