USA zařadily Čínskou lidovou republiku k zemím, které dostatečně nebrání obchodování s lidmi. Americké ministerstvo zahraničí dnes vydalo výroční zprávu o obchodování s lidmi na světě. Zařazení Číny do třetí – nejhorší – skupiny, může znamenat zavedení neobchodních sankcí. Ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že Čína je v poslední skupině proto, že nepřijala dostatečně účinná opatření proti obchodování s lidmi.

Čína se ocitla ve skupině spolu s Mali, Guineou nebo Kongem. Zpráva Čínu kritizuje zejména za zacházení s příslušníky menšiny Ujgurů. Americká diplomacie dospěla k závěru, že Peking neprokazuje dostatečnou snahu situaci napravit.

„Čína nevyvíjí ani minimum běžných aktivit, aby zabránila obchodování s lidmi. Proto bylo její hodnocení sníženo a dostala se do třetí skupiny zemí,“ uvádí dokument amerického ministerstva zahraničí.

Země jsou ve zprávě pokud jde o obchodování s lidmi roztříděny do tří skupin, ovšem existuje ještě jakási čekací listina zemí řazených do podskupiny mezi druhou a třetí skupinou. Pokud v ní země zůstane po dva roky, „spadne“ automaticky do skupiny třetí. Výjimku může udělat pouze ministr zahraničí, který stát v podskupině ponechá i po dvou letech. Čína tuto výjimku dostala loni; ministr Tillerson měl letos možnost udělit výjimku znovu, ale neučinil to.

Prohřešky Číny jsou ve zprávě široce vyjmenovány: patří k nim nucené práce, vynucování žebroty, kupčení a zneužívání osob k sexuálním aktivitám, obchodování se ženami, muži i dětmi a jejich dovoz do Číny z jiných států.

Čína popírá, že nebojuje proti obchodování s lidmi. Mluvčí jejího ministerstva zahraničí Lu Kchang dnes ještě před zveřejněním zprávy řekl, že „vláda je pevně odhodlána bojovat proti obchodování s lidmi a výsledky jsou vidět“. „Čína rozhodně nesouhlasí s nezodpovědnými výroky USA o boji jiných států proti obchodování s lidmi vynášenými z hlediska amerického práva,“ dodal čínský mluvčí.

Řekl také, že se tomuto fenoménu nevyhne žádná země a že Čína je ochotná spolupracovat v této věci s ostatními státy na základě vzájemného respektu.

Proti zemím zařazeným do třetí skupiny mohou USA zavést neobchodní sankce a omezit také americkou pomoc.

Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) je v rámci obchodování s lidmi na celém světě zneužito až 21 milionů dospělých a dětí.

Podle stanice CNN do nejhorší skupiny kromě Číny letos „spadly“ další čtyři státy: Rusko, Írán, Severní Korea a Sýrie. Naopak Guyana a Lucembursko si letos polepšily a dostaly ze druhé do první skupiny zemí. Devět států postoupilo ze třetí úrovně do meziskupiny, je mezi nimi i Barma.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner