Americké ministerstvo spravedlnosti vyšle v nadcházejících dnech do Turecka pracovní skupinu, která prověří obvinění z protistátní trestné činnosti, podaná tureckou vládou na islámského duchovního Fethullaha Gülena. Sdělila to agentura Bloomberg s odvoláním na činitele americké vlády.

Turečtí představitelé obviňují Gülena, který žije v azylu v americkém státě Pensylvánie, ze zosnování červencového pokusu o převrat a Ankara žádá Spojené státy o jeho vydání. Gülen je podle víkendového sdělení turecké prokuratury obviněn z deseti trestných činů, včetně pokusu o svržení vlády.

První tureckou žádost o Gülenovo vydání Američané odmítli jako nedostatečně odůvodněnou, druhou nyní zkoumají. Washington dává najevo, že Turecko musí předložit přesvědčivé důkazy o Gülenově zapojení do puče.

Turecký premiér Binali Yildirim před týdnem řekl, že 24. srpna přiletí na návštěvu Ankary americký viceprezident Joseph Biden. O dva dny před ním má podle premiéra dorazit do Turecka skupina amerických vládních expertů, aby zde jednala o právních otázkách souvisejících s procesem Gülenova vydání.

Pětasedmdesátiletý duchovní Gülen obvinění ze snahy svrhnout vládu odmítá a chce, aby vyšetřování týkající se jeho údajného podílu na převratu vedl nezávislý mezinárodní orgán. Turecká justice podle něj není nezávislá, a proto by nemohlo být zaručeno jeho právo na spravedlivý proces. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pronásleduje Gülena a jeho příznivce dlouhodobě a po pokusu o puč akce proti nim ještě zintenzivnila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner