Washington/Saná 29. ledna (ČTK) – Při nejspíš americkém zásahu v Jemenu dnes zahynulo nejméně 41 domnělých členů Al-Káidy a 16 civilistů, z toho osm žen a osm dětí. S odvoláním na jemenského činitele o tom informovala agentura AFP, podle které jde o první úder Spojených států v Jemenu od nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa.

USA ve středojemenské provincii Bajdá nasadily drony a vrtulníky s těžkými kulomety. Cílem byly úkryty Al-Káidy ve škole, mešitě a zdravotnickém středisku, řekl jemenský činitel, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Počty obětí AFP potvrdily i zdroje z místních kmenů, podle nichž USA zabily tři kmenové vůdce napojené na Al-Káidu.

Podle Reuters zemřelo při zásahu kolem 30 osob z řad příslušníků Al-Káidy i civilistů. Místní obyvatelé, úřady i Al-Káida shodně uvádějí, že za útokem stojí USA.

Al-Káidu na Arabském poloostrově (AQAP) považují USA za nejnebezpečnější z buněk této globální sítě islamistů. Jemenská odnož má na svědomí bombové útoky proti jemenskému státu, plánovala atentáty proti americkým dopravním letadlům a přihlásila se i k masakru v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. Při tomto útoku islamisté v lednu 2015 zavraždili 12 lidí.

Při bojích o kontrolu oblastí u pobřeží Rudého moře padlo v Jemenu v posledních 24 hodinách 90 povstalců a kolem 20 provládních vojáků. S odvoláním na armádní a lékařské zdroje o tom informovala AFP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner