Spojené státy uvedou dnes v Rumunsku do provozu protiraketový systém, který bude součástí štítu chránícího evropské země NATO před možnou hrozbou z Blízkého východu, zejména před íránskými raketami. Proti projektu důrazně protestuje Rusko, které se jím cítí být ohroženo.

První část štítu slavnostně zprovozní náměstek amerického ministra zahraničí Frank Rose na odlehlé základně Deveselu na jihu Rumunska. Hned na druhý den, v pátek, se přemístí do Polska, kde začne budování další protiraketové základny, která by měla být akceschopná za dva roky.

Představitelé USA a NATO trvají na tom, že štít má zajistit ochranu hlavně před íránskými střelami, že není namířen proti Rusku a že je v podstatě bezmocný proti velkému množství ruských mezikontinentálních raket. Podle expertů to ruské vedení ví, ale obává se, že postupné další posilování západního štítu by mohlo ohrozit odstrašující moc ruských ozbrojených sil.

Moskva proto také trvá na svém přesvědčení, že štít je namířen proti Rusku. Čelný představitel ministerstva zahraničí Michail Uljanov v této souvislosti ve středu prohlásil, že západní projekt evropské a globální protiraketové obrany negativně ovlivňuje strategickou stabilitu a podkopává důvěru.

Plány na vybudování protiraketového štítu schválil v roce 2007 americký prezident George Bush. Původně mělo jít o základnu s raketami v Polsku a s radarem v Česku. O dva roky později ale jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama plány změnil, přičemž dal přednost strategii protiraketové obrany vedené z moře s tím, že pozemní základny budou součástí další fáze plánů. Podle řady pozorovatelů však mohlo být Obamovo rozhodnutí i reakcí na odpor české veřejnosti vůči radaru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner