Spojené státy dnes zařadily na černou listinu mezinárodních teroristů nejmladšího syna zabitého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Toto rozhodnutí pro Hamzu bin Ládina podle agentury AFP automaticky znamená i uvalení právních a finančních sankcí. Vůdce Al-Káidy zabilo americké komando v roce 2011 v Pákistánu.

Rozhodnutí amerického ministerstva zahraničí o zařazení Hamzy bin Ládina na seznam mezinárodních teroristů se opírá o skutečnost, že Al-Káida v srpnu 2015 oznámila, že mladík se k ní přidal, a také sám Hamza loni v červenci v jedné nahrávce hrozil Spojeným státům a Američanům. V srpnu pak vyzval občany Saúdské Arábie, aby svrhli režim vládnoucí v jejich zemi, a osvobodili se tak od amerického vlivu.

Bin Ládinův nejmladší syn žil před útoky z 11. září 2001 se svým otcem v Afghánistánu a později ho doprovázel do Pákistánu. Nynější vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí ho začal intenzivněji využívat v roce 2015, kdy ho představil jako jakýsi „mladší hlas“ organizace. Ta se nyní snaží najít cestu, jak inspirovat nové bojovníky, které však nyní přitahuje radikální hnutí Islámský stát.

Hamzův otec, čtyřiapadesátiletý Usáma bin Ládin, byl zabit 2. května 2011 při akci speciálního amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Jeho tělo bylo poté vhozeno do Arabského moře.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner