Spojené státy dnes rozšířily seznam Rusů vystavených sankcím za porušování lidských práv. Oznámilo to ve Washingtonu ministerstvo financí, které seznam spravuje. Mezi postiženými osobami je šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin a dva Rusové obvinění v Británii z vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka.

Sankce byly rozšířeny tři dny po zveřejnění zprávy amerických zpravodajských služeb, podle níž podnikli ruští hackeři útok na servery americké Demokratické strany na pokyn prezidenta Vladimira Putina s cílem ovlivnit prezidentské volby. Moskva obvinění opakovaně odmítá.

Do sankčního seznamu se podle zprávy ministerstva financí kromě Bastrykina dostali i Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun, které britská justice obviňuje z vraždy Litviněnka v listopadu 2006. V seznamu nyní figuruje přes 40 lidí, podle zpráv tisku má ale i neveřejnou část.

Protiruský sankční seznam založený v roce 2010 rozšířily USA už několikrát, naposledy loni v únoru. Zařazeni do něj jsou většinou osoby spojené s ruskými silovými a justičními strukturami a podnikatelé napojení na Kreml. Politiků je v seznamu málo. Podle amerických zákonů jsou finanční účty postižených osob zablokovány a americké firmy s nimi nesmějí vstoupit do obchodního kontaktu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner