Ministerstvo zahraničí Spojených států dnes zveřejnilo téměř tři stovky mailových zpráv bývalé šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové týkajících se útoku na americký konzulát v libyjském Benghází. FBI podle agentury AP na poslední chvíli zabránila zveřejnění části jednoho z mailů z bezpečnostních důvodů, zbytek komunikace ze soukromého serveru političky byl na web ministerstva umístěn v neredukované podobě. Zveřejnění dalších desetitisíců mailů favoritky demokratických prezidentských primárek, které iniciovala republikánská konkurence, chystá úřad v příštích měsících.

Zveřejněná elektronická komunikace mezi tehdejší ministryní a jejími podřízenými zachycuje podle AP reakce Clintonové a jejích spolupracovníků na útok proti konzulátu v Benghází a následné zadržení podezřelých. Při útoku na podzim 2012 zahynuli čtyři Američané včetně velvyslance Chrise Stevense. Republikány ovládaný Kongres již má všech 296 dnes zveřejněných mailů zabírajících 896 stran textu k dispozici a hodlá Clintonovou ve zvláštním vyšetřovacím výboru vyslechnout v nejbližších dnech.

Bývalá první dáma šéfovala americké diplomacii v letech 2009 až 2013 a po celou dobu používala soukromou adresu elektronické pošty. Zákon tehdy používání soukromých adres k vyřizování oficiální komunikace nezakazoval, Clintonová však čelí kritice za možné zneužití své pravomoci a ohrožení národní bezpečnosti.

Ministerstvo neoznačilo během revize žádnou část elektronických zpráv za tajnou, FBI však znemožnila zveřejnění několika desítek slov z jednoho mailu. To podle AP znamená, že Clintonová měla na svém nedostatečně chráněném soukromém serveru citlivá data, což prezidentská kandidátka popírala. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest však prohlásil, že rozhodnutí FBI označit dodatečně část zprávy za tajnou není nijak výjimečné.

Další z celkem 55.000 mailů z dob působení Clintonové v čele diplomacie chce ministerstvo postupně zveřejňovat až do ledna.

zdroj: ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner