Ústavní soud (ÚS) se dnes vyjádří k právní úpravě kontrolního hlášení u daně z přidané hodnoty. Oznámí, jak rozhodl o návrhu skupiny 21 senátorů na zrušení části zákona, která novou povinnost zavedla. Kontrolní hlášení musejí plátci daně posílat od začátku letošního roku, za nedodržení povinnosti hrozí sankce.

Opatření je podle senátorů v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. V pravidelném kontrolním hlášení jsou plátci daně podle senátorů povinni sdělovat finančnímu úřadu důvěrné informace o svých odběratelích a dodavatelích. Návrh to připodobňuje k „orwellovskému světu Velkého bratra“.

Podání k Ústavnímu soudu připravila Strana soukromníků, za senátory jedná Ivo Valenta. Podpisy připojila většina senátorů za ODS i zástupci klubu SPO, KSČM a Severočechů.

Ministerstvo financí si od kontrolního hlášení slibovalo omezení daňových úniků. Úřad očekával, že zavedení povinnosti zvýší výběr daně z přidané hodnoty asi o deset miliard korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner