Brno 5. března (ČTK) – Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu skupiny 18 senátorů na zrušení některých ustanovení zákona o sdružování v politických stranách a politických hnutích. Jde o několik paragrafů souvisejících s financováním stran.

Senátoři zpochybnili zejména podmínku tří procent hlasů ve sněmovních volbách pro nárok na stálý státní příspěvek. „Zavedené politické strany čerpají značnou část svých finančních prostředků nepokrytě od státu, zatímco ty, které mají být jejich vyzyvateli, ve státním financování výrazně zaostávají,“ stojí v návrhu.

Příspěvek pro strany se ziskem alespoň tří procent voličských hlasů činí ročně šest milionů korun, za každou desetinu procenta se zvyšuje o 200.000 korun ročně až do pěti procent hlasů, dále pak už neroste. Příspěvek na mandát poslance nebo senátora činí ročně 900.000 korun.

Za skupinu senátorů jednal v řízení před Ústavním soudem Jan Horník (STAN). Dále se členům horní komory nelíbí podmínka, aby půjčky pro strany poskytovaly jen banky a další peněžní instituce, nikoliv třeba členové stran. Soud se na podnět senátorů zabýval také limitem na finanční dary stranám a pravidly pro financování politických institutů stran.

U soudu se zákonem nejprve zabývala jako zpravodajka Kateřina Šimáčková, posléze ji vystřídal Radovan Suchánek. Znamená to, že návrh nálezu předložený původní zpravodajkou patrně nenašel mezi ostatními soudci dostatečnou podporu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner