Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb. Norma, kterou ještě v minulém volebním období zpochybnilo 41 opozičních poslanců, upravuje elektronickou evidenci tržeb (EET), ale také třeba účtenkovou loterii.

Pravicoví poslanci navrhli soudu buď zrušit zákon jako celek, anebo škrtnout některé z jeho 38 paragrafů, případně vyjmout z působnosti zákona plátce daně z příjmu fyzických osob s rozhodným příjmem pod 1,8 milionu korun ročně.

Ústavní soudci obdrželi návrh sepsaný advokátem Zdeňkem Koudelkou loni v červnu. Nález připravoval soduce Josef Fiala. Soudci o něm opakovaně diskutovali, tento týden dospělo plénum k rozhodnutí. Dnes je na programu pouze vyhlášení nálezu, nikoliv veřejné projednávání návrhu.

Vládní většina podle návrhu prosadila EET i za cenu porušení zákonné procedury. Rozprava skončila ve třetím čtení, aniž někteří opoziční poslanci dostali prostor k vystoupení. Návrh kritizuje také obsah zákona a jeho dopady, třeba na malé živnostníky nebo důchodce, kteří si přivydělávají prodejem.

Z konkrétních paragrafů návrh kritizuje hned ty nejzákladnější, které stanovují subjekt a předmět evidence tržeb a vymezují evidované tržby nebo rozhodný příjem. Poslancům vadí také to, že zákon dává vládě pravomoc určovat svým nařízením typy tržeb ve zjednodušeném režimu a různé výjimky z EET. Další sporná ustanovení podle návrhu vyvolávají problémy u internetových obchodů a bezhotovostních plateb. Opozici vadilo také to, že podnikající fyzické osoby mají na účtence jako součást identifikace své rodné číslo.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner