Španělský ústavní soud učinil další krok proti uspořádání katalánského referenda o nezávislosti, které vláda tohoto autonomního regionu plánuje na 1. října. Soud na žádost centrální vlády v Madridu v pondělí pozastavil platnost změn, přijatých katalánskými poslanci minulý týden, které umožňují přijmout zákon o referendu a zákony týkající se případného odtržení od Španělska ve zrychleném řízení.

Změny, pro něž se minulý týden v regionálním parlamentu vyslovilo 72 poslanců a 63 hlasovalo proti, v pondělí ústavní soud fakticky zmrazil, dokud ve věci nerozhodne. To obvykle trvá několik měsíců. Soud zároveň upozornil členy vedení katalánského parlamentu, že nerespektováním jeho verdiktu se vystaví trestnímu stíhání. Předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellová rozhodnutí soudu označila za nedemokratické.

Španělský ústavní soud už v minulosti anuloval několik rozhodnutí katalánského parlamentu ohledně referenda, včetně rezoluce z listopadu 2015, která plebiscit požaduje. Také letos v únoru ústavní soud pohrozil katalánským představitelům, že uspořádáním referenda se vystaví trestnímu stíhání. Podobně jako už kvůli hlasování o nezávislosti z roku 2014 potrestal tento soud, i katalánský nejvyšší soud, několik členů tehdejší katalánské vlády dočasným zákazem politické činnosti.

Předchozí plebiscit uspořádala katalánská vláda v listopadu 2014, oficiálně šlo ale o nezávazné hlasování, protože referendum předtím zakázal ústavní soud. Pro nezávislost na Španělsku se tehdy vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících, účast ale činila jen asi 40 procent.

Katalánci jsou ohledně odtržení svého hospodářsky silného regionu od Španělska dlouhodobě rozděleni zhruba půl na půl; v poslední době ale převažují spíše odpůrci takového kroku. Spory ohledně referenda sílí nyní nejen mezi veřejností, ale i v katalánské vládě. Minulý měsíc katalánský premiér Carles Puigdemont oznámil výměnu tří ministrů své vlády právě kvůli nejednotě v této záležitosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner