Barcelona/Brusel 31. října (ČTK) – Španělský ústavní soud dnes zablokoval rezoluci o nezávislosti Katalánska, kterou v pátek schválil katalánský parlament. Soud rovněž upozornil vedení stálého zastoupení tohoto parlamentu, které rozpuštěný sbor zastupuje do prosincových voleb, že mají povinnost snažit se zabránit případnému naplňování této rezoluce. Sesazený regionální premiér Carles Puigdemont dnes v Bruselu prohlásil, že se spolu se svými ministry nadále považuje za legitimní vládu Katalánska. Do Belgie prý nepřijel žádat o azyl, ale proto, aby přenesl katalánský problém do srdce Evropy.

Puigdemontův kabinet v pátek kvůli jeho snahám o nezávislost Katalánska Madrid odvolal a rozpustil také parlament této autonomní oblasti Španělska. Poprvé v demokratické historii země tak převzala španělská vláda přímou správu nad autonomním regionem. Důvodem byla mimo jiné právě rezoluce o nezávislosti, kterou přijal katalánský parlament, ovládaný od roku 2015 separatisty.

Ústavní soud dnes rezoluci v předběžném opatření dočasně pozastavil, než o ní pravomocně rozhodne. Už dříve právní experti citovaní španělskými médii upozornili, že tato rezoluce je neplatná. Vyhlásit nezávislost odporuje španělské ústavě a rezoluce navíc odkazuje na zákony o referendu a o přechodu k nezávislosti, které přijal katalánský parlament začátkem září. První z nich už ústavní soud označil za protiústavní a platnost druhého zablokoval, dokud pravomocně nerozhodne. Tuto skutečnost dnes ve svém zdůvodnění stran rezoluce připomněl i ústavní soud.

S napětím dnes média očekávala vyjádření sesazeného katalánského premiéra Puigdemonta, který je od pondělka se sedmi katalánskými exministry v Bruselu. Některá média spekulovala, že se v Belgii hodlají ukrýt před španělskou justicí. Kvůli snahám o nezávislost Španělska jsou viněni ze vzpoury, za kterou jim hrozí až 25 let vězení. Belgický premiér Charles Michel ale dnes řekl, že jeho země bude s Puigdemontem zacházet jako s jakýmkoli jiným občanem. Dodal, že belgická vláda „neučinila jediný krok, který by si (Puigdemont) mohl vyložit jako pozvání“.

Puigdemont v Bruselu prohlásil, že on a jeho ministři se nadále považují za legitimní vládu Katalánska a že do Belgie nepřijel žádat o politický azyl. Jeho cílem je prý vysvětlovat katalánský problém ve městě, které je „institucionálním srdcem“ Evropy. Neuvedl však, jak dlouho se hodlá v Bruselu zdržet, k návratu do Španělska by prý potřeboval „garance“ spravedlivého procesu ze strany Madridu.

„Žádám Evropu, aby jednala. V případě Katalánska jsou porušovány hodnoty, na nichž Evropa stojí,“ uvedl Puigdemont před asi dvěma stovkami novinářů, kteří se tísnili v místnosti o kapacitě zhruba 50 lidí. Také v ulicích Bruselo čekalo na Puigdemonta několik desítek příznivců i odpůrců s hesly a katalánskými či španělskými vlajkami.

Španělská policie dnes dopoledne zasahovala na komisařstvích místní policie v Katalánsku, včetně ústředí regionální policie ve městě Sabadell nedaleko Barcelony. Důvodem bylo vyšetřování katalánské policie kvůli jejímu údajně pasivnímu počínání při referendu o nezávislosti Katalánska z 1. října.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner