Paříž 7. června – Muž, který v úterý napadl policistu před pařížskou katedrálou Notre-Dame, nejevil známky radikalizace a všechny stopy nasvědčují tomu, že šlo o izolovaný čin. Uvedl to dnes vládní mluvčí.

Útočník „nejevil v žádném okamžiku známky radikalizace“, řekl Christophe Castaner rozhlasové stanici RTL. Ale „slova, která pronášel od prvních okamžiků svého útoku, umožňují zařadit tento útok mezi teroristické činy“, dodal.

Čtyřicetiletý útočník, který kladivem poranil policistu, tvrdil, že je „vojákem chalífátu“, což je termín používaný pro samozvaný chálífát vyhlášený v červnu 2014 teroristickou organizací Islámský stát, sdělil agentuře AFP zdroj blízký vyšetřování.

Útočník měl podle zdroje doklady na jméno Farid I., narozený v Alžírsku v lednu 1977. Od roku 2014 byl zapsán na doktorandské studium informatiky na univerzitě v Metz na východě Francie.

„Nejevil žádné vnější známky přehnaného vyznávání islámu,“ uvedl Arnaud Mercier, který vedl Faridovu práci. Nicméně si povšiml, že student se od listopadu odmlčel. „Bezpochyby to znamená, že ke zlomu došlo na podzim,“ vysvětlil v televizi BFMTV. „Když jsem jej poznal, býval prozápadní a zastával demokratické hodnoty, hodně věřil v poslání médií,“ dodal profesor.

Napadený dvaadvacetiletý policista vyvázl s lehkým zraněním. Jeden z jeho kolegů odpověděl na přepadení palbou a zasáhl útočníka do hrudi.

Útok, spáchaný v centru turistické Paříže, následoval tři dny po dalším atentátu v Británii, kde sedm lidí přišlo o život a 48 utrpělo zranění o sobotní noci v Londýně při útoku, ke kterému se přihlásil IS. Tři muži tam najeli autem do davu a pak bodali kolemjdoucí.

Francie se opakovaně stala terčem útoků IS od atentátů z listopadu 2015 se 130 mrtvými

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner