Bangui 11. května – Bilance mrtvých pondělního útoku ozbrojenců na na konvoj mírové mise OSN na jihovýchodě Středoafrické republiky stoupla na pět. S odkazem na mírovou misi OSN ve Středoafrické republice (MINUSCA) to dnes uvedla agentura AP. Vyšetřovatelé krátce po útoku objevili těla čtyř příslušníků mírových sil, kteří pocházeli z Kambodže. Později se našla pátá oběť, kterou byl marocký voják.

Ozbrojenci na konvoj zaútočili v pondělí večer asi 730 kilometrů východně od metropole Bangui, pocházeli zřejmě z křesťanské milice anti-Balaka. Incident se však podle mluvčího OSN stále vyšetřuje.

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) minulý týden uvedl, že Středoafrická republika patří mezi nejnebezpečnější země pro humanitární pracovníky na světě. Během prvních tří měsíců letošního roku se humanitární pracovníci stali terčem útoků ozbrojenců již 33krát. Čtyři mezinárodní humanitární organizace proto minulý týden dočasně přerušily své působení v regionu.

Násilí ve Středoafrické republice vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na násilí páchané touto skupinou krátce nato vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly. Na přelomu roku 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice nakonec uskutečnily úspěšné prezidentské volby, násilí v částech země ale pokračuje.

Asi 425.000 lidí bylo podle OCHA kvůli nepokojům v oblasti nuceno opustit své domovy, dalších 465.000 lidí uprchlo do sousedních zemí a více než dva miliony lidí, což je asi polovina populace, potřebují humanitární pomoc.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner