Kábul 25. srpna (ČTK) – Nejméně dva lidé dnes zahynuli při útoku ozbrojenců na jednu ze šíitských mešit v afghánské metropoli Kábulu. Některé zdroje ale hovoří až o 16 obětech. Podle afghánské televize Tolo bylo v době útoku v mešitě množství věřících, kteří se shromáždili k pátečním odpoledním modlitbám. Podle britského deníku The Independent se k činu přihlásila radikální skupina Islámský stát.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Nadžíb Daníš televizi Tolo řekl, že útok provedli tři nebo čtyři muži. Jeden z nich byl sebevražedný atentátník, který se uvnitř mešity odpálil. Podle svědků byli útočníci rovněž vyzbrojeni granáty.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že do městských nemocnic byli převezeni nejméně dva mrtví a 15 zraněných. Mezi mrtvými je duchovní, který v mešitě vedl kázání, a člen ostrahy mešity.

Nejmenovaný představitel ministerstva vnitra, kterého citovala agentura Reuters, prohlásil, že zabito bylo 14 civilistů a nejméně dva policisté.

Policie oblast na severu Kábulu uzavřela a na místo byly přivolány speciální jednotky.

Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

Extremistická skupina Islámský stát prostřednictvím své agentury Amak oznámila, že dnešní atentát v Kábulu spáchali její bojovníci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner