Dnešní vojenský zásah Západu proti Sýrii je urážkou ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov.

„Upozorňovali jsme, že taková akce bude mít svoje důsledky,“ uvedl diplomat ve svém prohlášení. „Naše varování byla ale ignorována,“ dodal podle agentury AFP.

„Urážet ruského prezidenta je nepřijatelné a nepřípustné,“ dodal Antonov podle agentury Reuters. Také upozornil, že „USA jako majitel největšího arzenálu chemických zbraní na světě nemají morální právo obviňovat jiné země“.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nezasáhly žádnou ze dvou ruských základen Tartús a Hmímím v Sýrii. Informovala o tom agentura TASS. Ruská protivzdušná obrana se na zastavení útoku nepodílela. „Žádná z řízených střel vypálených Spojenými státy a jejich spojenci nevstoupila do zóny ruské letecké obrany v okolí Tartúsu a Hmímímu,“ stojí v prohlášení ruské armády.

Íránské ministerstvo zahraničí raketový útok také ostře odsoudilo a varovalo před následky, které to může mít v regionu. Informovala o tom televize Al-Manár, která patří libanonskému Hizballáhu, tedy spojenci Damašku a Teheránu. Podle íránského ministerstva vojenský zásah vedený USA flagrantně porušil mezinárodní právo a také ignoroval syrskou svébytnost.

Severoatlantická aliance naopak vojenskému zásahu vyjádřila podporu. Intervence povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu, oznámil ve svém prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval členské státy organizace, aby se chovaly zdrženlivě a upustily od kroků, které by nyní mohly situaci dále vyhrotit. Ve svém prohlášení však rovněž uvedl, že užití chemických zbraní je nepřípustné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner