Noční útok Západu na Sýrii by podle českých komunistů mohl způsobit katastrofu. Předseda KSČM Vojtěch Filip úder v prohlášení na webu komunistů odsoudil, podle něj není útok nikdy řešením. Také mluvčí Hradu se k úderu v Sýrii vyjádřil kriticky, vojenský zásah je podle něj vždy až poslední možností. Útok na Sýrii odsoudil například i ruský velvyslanec v USA, ale podle českého ministerstva zahraničí jde o jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl opět použít v Sýrii chemické zbraně.

„Jednoznačně odsuzuji útok USA, Británie a Francie v Sýrii,“ uvedl předseda komunistů Filip, který je také místopředsedou Sněmovny. „Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad,“ doplnil.

České ministerstvo zahraničí a představitelé dalších sněmovních stran ale postoj komunistů nesdílí. Podle české diplomacie je útok Západu vzkazem pro kohokoli, kdo by chtěl v Sýrii znovu použít chemické zbraně. Zároveň je ale podle ministerstva zahraničí nutné hledat politické řešení situace. Předsedové TOP 09 a ODS Jiří Pospíšil a Petr Fiala po útoku na Sýrii sdělili, že chemický útok na civilisty nemohl zůstat bez odezvy.

USA, Británie a Francie podnikly v noci na dnešek koordinovaný vojenský úder na cíle Sýrii v reakci na chemický útok před týdnem s desítkami obětí, který přičítá Západ syrskému vládnoucímu režimu. Kromě komunistů zásah kritizoval i mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana, a ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov dokonce označil útok v Sýrii za urážku ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko, které podporuje syrský režim, již dříve pohrozilo USA vojenskou odvetou za případný útok na Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner