Nejméně 150 lidí zahynulo minulý čtvrtek při útoku islamistů z hnutí Boko Haram na vesnici na severovýchodě Nigérie. S odvoláním na svědky o tom dnes informuje agentura AFP. Většina obětí se utopila v blízké řece, když utíkala před radikály.

Příslušníci milic Boko Haram prý dorazili na motorkách a v autech k vesnici Kukuwa-Gari, mezi jejímiž obyvateli vznikla panika. „(Radikálové) hned začali střílet, lidé začali utíkat. Několik lidí zabili. Bohužel mnoho obyvatel naskákalo do řeky, jejíž hladina byla po deštích vzedmutá, a utopilo se,“ citovala AFP jednoho z vesničanů. Mezi mrtvými je údajně mnoho žen a dětí.

Zpráva o dalším útoku Boko Haram se podle AFP objevila se zpožděním, protože extremisté přerušili telefonní sítě v okolí vesnice. Ta se nachází asi 50 kilometrů od Damaturu, metropole státu Yobe.

Během šestiletého ozbrojeného povstání s cílem vytvořit na severovýchodě Nigérie islámský stát už bojovníci Boko Haram připravili o život tisíce lidí. Od 29. května, kdy se úřadu prezidenta ujal Muhammadu Buhari, který si potlačení islamistů dal za svou prioritu, má Boko Haram na svědomí další stovky lidských životů.

 

Základní údaje o nigerijské islamistické skupině Boko Haram

– Skupina vede od roku 2009 v muslimských státech na severu Nigérie boj proti centrální vládě. Jejím cílem je z Nigérie vytvořit muslimský stát, založený na striktním výkladu práva šaría.

– Při útocích islamistů dosud zahynulo v Nigérii podle Amnesty International asi 17.000 lidí, z domovů uprchlo podle některých údajů až 3,2 milionu obyvatel země. Čtvrteční útok hnutí, při kterém zahynulo na 150 lidí, je dalším z mnoha takových akcí Boko Haram a řadí se k nejkrvavějším útokům hnutí. Až 150 lidí zahynulo při útocích radikálů na severovýchodě Nigérie rovněž první červencový den letošního roku.

– Skupinu označily za teroristickou organizaci kupříkladu USA, Británie či Kanada, koncem května 2014 pak Boko Haram zařadila na seznam teroristických organizací i Rada bezpečnosti OSN.

– Boko Haram znamená v hauštině (nejpoužívanější jazyk na severu Nigérie) „západní učení je rouhání“, samo dává přednost názvu Jama’atu Ahlis Sunna Lidda’Awati Wal-Jihad (Sunnitská skupina pro kázání a džihád).

– Skupina byla založena již v roce 2002 v metropoli severonigerijského státu Borno Maiduguri tehdy dvaatřicetiletým islamistou Mohammedem Yusufem. Tento učenec kritizoval západní hodnoty, které do země přinesli britští kolonisté, a požadoval dodržování striktního islámu včetně práva šaría. Mnoho stoupenců zaujal svými kázáními v mešitách a zejména kritikou zkorumpovaného vládnoucího režimu, který dlouho přehlížel problémy na muslimském severu země.

– V létě 2009 vypukly v Maiduguri první střety mezi stoupenci Boko Haram a policií, po zákroku bezpečnostních sil v duchovním domově sekty v Maiduguri zahynulo na 700 lidí. Samotný Yusuf byl zadržen a bez soudu 30. července 2009 popraven.

– Hnutí se na čas stáhlo do podzemí, někteří vůdci odešli ze země, do čela se postavil dosavadní zástupce Yusufa Abubakar Shekau.

– V roce 2010 se pak změnila taktika skupiny, když jí již nestačilo pouhé zavádění islámského práva šaría na severu Nigérie, ale rozhodla se začít rozkládat celý stát pomocí ozbrojených akcí. Začaly bombové atentáty, střety s policií, únosy a útoky na školy, křesťanské kostely či symboly státu.

– Shekau, kterého kupříkladu USA považují za „teroristu světového formátu“, byl již několikrát prohlášen za mrtvého při střetech s policií, vždy se ale poté objevil na videu nezraněn. Naposledy se taková nahrávka objevila tuto neděli. Zástupci vojska ale tvrdí, že vůdce radikálů Shekau zahynul již dávno a jeho nástupci pouze přebírají jeho jméno jako jakýsi symbolický znak velitelů Boko Haram. Minulý týden oznámil čadský prezident Idriss Deby, že Shekau utrpěl v bojích vážná zranění a není schopen milice dál vést. Ve funkci ho údajně nahradil Mahamat Daoud, který je ochoten vyjednávat o příměří.

– Světové pozornosti se Boko Haram dostalo zejména loni. V polovině dubna unesla nedaleko města Chibok ve státě Borno na severovýchodě země přes 270 školaček, což vyvolalo protesty na celém světě. Poté se pod kontrolu radikálů dostala řada měst a oblastí na severovýchodě země, odkud se armáda stáhla. Boko Haram ovládlo také některé oblasti v Nigeru, Čadu a Kamerunu.

– V srpnu 2014 pak šéf Boko Haram vyhlásil chalífát na územích, které skupina ovládala. Zjevně byl inspirován radikály z Islámského státu (IS), kteří učinili totéž na severu Iráku a Sýre již v červnu 2014.

– Letos v únoru zahájila ofenzivu proti Boko Haram nigerijská armáda, ale i jednotky z Nigeru, Čadu a Kamerunu. Islamisté byli údajně postupně vytlačeni ze států Adamawa a Yobe na severu Nigérie.

– Začátkem letošního března pak skupina Boko Haram slíbila věrnost Islámskému státu (IS), který to přijal.

– Podle odborníků byla skupina Boko Haram dříve spojena s větví teroristické sítě al-Káida, Organizací al-Káida v muslimském Maghribu (Aqmi), když byli ozbrojenci z Boko Haram v letech 2012-2013 trénováni v táborech Aqmi na severu Mali.

– Finanční zdroje čerpá Boko Haram nejspíš z příspěvků věřících v mešitách, ale i z rabování bank a dalších míst centrální vlády.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner