Káhira/Praha 30. července (ČTK) – Základní informace o útoku, v jehož důsledku zemřela v Egyptě česká turistka (agentura Reuters dnes s odvoláním na egyptské bezpečnostní zdroje informovala, že útočník byl stoupencem teroristické organizace Islámský stát):

– V egyptském letovisku Hurgada pobodal 14. července mladý muž několik zahraničních turistek, dvě Němky zemřely na místě. Mezi čtyřmi zraněnými byla i šestatřicetiletá Češka, podle prvních informacích měla jen lehce poraněnou nohu. Rozsah zranění byl ale mnohem větší, podle pozdějšího vyjádření ženina bratra ji pachatel bodl nejméně šestkrát – do hrudníku, krku a zad, přičemž bodnutí do zad bylo nejvážnější.

– Česká turistka byla vrtulníkem přepravena do káhirské nemocnice, kde se jí dostalo kvalitní péče. Zprvu se zotavovala a komunikovala s okolím, navštívili ji blízcí příbuzní. Zlom přišel v pondělí 24. července, kdy se ženin stav prudce zhoršil. Ještě ráno přitom byla podle českého ministerstva zahraničí v dobrém stavu a diskutovalo se o jejím převozu do České republiky.

– V úterý 25. července odletěl do Káhiry tým českých lékařů, který měl posoudit možnost převozu. České ministerstvo zdravotnictví ale oznámilo, že stav ženy je kritický, o den později pak MZV informovalo, že žena je ve stavu klinické smrti. Čeští lékaři uvedli, že z medicínského hlediska není možné očekávat zlepšení stavu. Ve čtvrtek 27. července ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík oznámil, že zraněná v noci zemřela.

– O případu zavražděné Češky jednal v pátek 28. července ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s egyptským velvyslancem Abdarem Rahmánem Saláhaddínem. Ten podle ministerstva zahraničí slíbil, že se zasadí o odškodné pro rodinu ženy. Velvyslanec rovněž potvrdil, že česká strana dostane protokol o pitvě zesnulé. O obojí česká diplomacie požádala nótou, kterou Zaorálek velvyslanci předal.

– Egyptské úřady dosud o motivech útoku nevydaly žádnou zprávu a vyhýbaly se tomu, aby útok označily za terorismus, ačkoli se o jeho teroristickém pozadí od počátku spekulovalo. Až dnes agentura Reuters s odvoláním na egyptské bezpečnostní zdroje uvedla, že útočník byl stoupencem organizace Islámský stát. Zavražděná žena se tak stala čtvrtou českou obětí terorismu v posledních letech.

– Před 12 lety zahynul – také v Egyptě – při teroristickém útoku v letovisku Šarm aš-Šajch třiadvacetiletý český student, který pracoval jako delegát cestovní kanceláře. Byl jednou z 88 obětí. V září 2008 zemřel krátce po pumovém útoku na hotel v pákistánské metropoli Islámábádu tehdejší český velvyslanec Ivo Žďárek, útok si celkem vyžádal přes 50 mrtvých. Loni v prosinci se pak jednou z 12 obětí útoku na vánoční trh v Berlíně stala Češka Naďa Čižmárová, která dlouhodobě žila v Německu.

– Teroristických útoků namířených proti turistům se v nedávné době v Egyptě stalo více. Nejtragičtější byl pumový atentát na ruské letadlo, při kterém na koncem října 2015 na Sinajském poloostrově zahynulo všech 224 lidí na palubě. K odpovědnosti se přihlásili džihádisté napojení na Islámský stát. V únoru 2014 pak po útoku na turistický autobus na Sinaji zemřeli tři jihokorejští občané a jeden Egypťan. K akci se přihlásila islamistická skupina Ansar Bajt al-Makdis.

– Loni v lednu přepadli dva ozbrojenci v Hurgadě turistický hotel Bella Vista, než policie jednoho zabila a druhého vážně zranila, stihli útočníci pobodat tři turisty. V červnu 2015 se pak islamisté dvakrát pokusili zaútočit na turisty u hojně navštěvovaných památek, na jihu země v Karnaku a v Gíze nedaleko metropole Káhiry. Sebevražedné útočníku v Karnaku se policistům podařilo včas zastavit, v Gíze muži střílející z motocyklu zabili dva policisty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner