Společnost Ahold, která provozuje supermarkety a hypermarkety Albert, musí stáhnout z prodeje plátky lososa norského uzeného ve stogramovém balení. Nařídila jí to Státní zemědělská a potravinářská inspekce kvůli přítomnosti bakterie Listeria monocytogenes, která způsobuje infekční onemocnění listeriózu. Jde o šarži s datem použitelnosti 11. března 2016, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Výrobcem je polská společnost Almar a dovozcem je firma Procházka z Roudnice nad Labem. „Prodejem potraviny s bakteriální kontaminací obchodník porušil právní předpisy, protože výrobek nesplnil bezpečnostní požadavky na mikrobiologická kritéria,“ uvedl Kopřiva. Inspekce s prodejcem zahájí správní řízení o uložení pokuty a informaci vyslala i do evropského systému rychlého varování RASFF.

Polská firma Almar však nemá problémy s listerií ve svých výrobcích poprvé. V roce 2007 se našla bakterie rovněž v jejich uzeném lososu, v roce 2011 pak našli kontroloři nebezpečnou listerii v uzeném halibutu, rovněž od firmy Almar.

Inspekce varuje spotřebitele před konzumací! Listerióza je infekční onemocnění a příznakové jevy se podobají chřipce. Je problémem především pro lidi se sníženou imunitou. Listerióza je sice choroba vzácná, ale nebezpečná. I bez příznaků může být pro oslabené jedince smrtelná.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner