Na veřejných prostranstvích, v knihovnách nebo kostelech 16 měst Česka budou dnes znít jména a stručné osudy lidí, kteří byli kvůli svému židovskému nebo romskému původu zabiti ve druhé světové válce. Do veřejného čtení jmen obětí holokaustu při příležitosti Jom ha-šoa, tedy Dne vzpomínání na oběti holokaustu, se může od 14:00 zapojit každý, kdo přijde.

Akci pořádá Institut Terezínské iniciativy a už tradičně se koná v Praze, Brně, Olomouci, Liberci, Sušici, Kolíně, Kutné Hoře, Plzni, Havlíčkově Brodě, Ústí nad Labem a Klatovech. Letos poprvé se budou číst jména zabitých v Horažďovicích, Lipníku nad Bečvou, Mělníku, Sedlčanech a v Ústí nad Orlicí.

Veřejné připomínky se zúčastní pamětníci holokaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací a lidé, kterým památka obětí není lhostejná.

Den vzpomínání odkazuje na povstání ve varšavském ghettu, které začalo 19. dubna 1943. Měsíc trvající boj mezi obyvateli ghetta, kteří kladli wehrmachtu odpor, měl za následek 56.000 zabitých či deportovaných lidí. Neoficiální údaje mluví až o 70.000 obětech.

Za války nacisté zavraždili šest milionů lidí židovského původu. Z Čech a Moravy jich zahynulo 80.000, z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner