Ve věku 93 letech zemřel německý sociálnědemokratický (SPD) politik Egon Bahr, tvůrce takzvané východní politiky západoněmecké vlády za kancléře Willyho Brandta. Agentuře DPA to dnes potvrdil mluvčí SPD. Bahr zemřel v noci na dnešek na srdeční infarkt. Bahr je považován za tvůrce takzvané východní politiky bonnské vlády v duchu zásady „změna sbližováním“.

Odešel odvážný a upřímný sociální demokrat

„S velkým zděšením a hlubokým zármutkem jsme se v noci dověděli o úmrtí Egona Bahra,“ řekl ve čtvrtek v reakci na zprávu předseda SPD a vicekancléř Sigmar Gabriel. Německá sociální demokracie a mnoho lidí v Evropě truchlí za „odvážného, upřímného a velkého sociálního demokrata, architekta německé jednoty, politiky míru a Evropana“, dodal Gabriel.

Po volbách v roce 1969 se Bahr stal státním tajemníkem ve spolkovém kancléřství a zároveň zmocněncem Brandtovy vlády pro Berlín. Byl považován za jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších poradců a zároveň přátel Willyho Brandta, jenž byl ve funkci v letech 1969 až 1974.

Dvě ministerské etapy Egona Bahra

V letech 1972 až 1974 byl Bahr také ministrem pro zvláštní úkoly a od roku 1974 do roku 1976 ministrem pro hospodářskou spolupráci.
Cílem východní politiky bonnské vlády bylo zlepšit vztahy západního Německa se socialistickými zeměmi a výsledkem byla na začátku 70. let série smluv se Sovětským svazem a jeho satelity.

Smlouva o vzájemných vztazích mezi Československem a západním Německem byla podepsána v roce 1973. Jejím nejvýznamnějším bodem bylo uznání neplatnosti mnichovské dohody z roku 1938.
Ještě koncem července byl Bahr podle DPA v Moskvě a společně s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem se vyslovil proti vzájemnému odcizení mezi Německem a Ruskem kvůli ukrajinské krizi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner