Několik stovek demonstrantů vyšlo v neděli opět do ulic na protest proti údajně neoprávněnému a rasistickému policejnímu násilí vůči černochům. Demonstranti, kterých bylo méně než v předchozích dnech, stále žádají, aby policie odhalila celý videozáznam incidentu z minulého úterý, při němž byl zastřelen třiačtyřicetiletý černoch Keith Lamont Scott. Část videozáznamu zveřejnili policisté již v sobotu, uvedla agentura Reuters.

Demonstrace se od Scottovy smrti konají v ulicích Charlotte každý den. Policisté tvrdí, že muž byl ozbrojen, když ho zastřelili. Dosud zveřejněné části videozáznamu nepřinášejí jasné důkazy, že Scott skrýval zbraň. „Jde o jedno slovo: transparentnost,“ uvedl k případu šestadvacetiletý místní pastor Kerby McLean. Místní vůdce vyzval, aby se postarali o zveřejnění nahrávky. „Nepřestaneme protestovat do té doby, než udělají to, co chceme,“ dodal.

Rozsáhlé protesty v Charlotte doprovázely v minulých dnech i násilnosti, které si vyžádaly řadu zraněných, úřady ve městě vyhlásily zákaz nočního vycházení a povolaly Národní gardu.

Scottova rodina uvedla, že policejní závěry ukazují, že Scott nejednal útočně a že střelba ze strany policie neměla smysl. Rodina ale dodala, že videozáběry na klíčové otázky neodpovídají, takže zatím nemá názor na to, zda by měl být střílející policista obviněn.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner