Pokojné demonstrace zhruba tří tisíc mladých lidí v řecké metropoli přerostly v noci na středu v násilné střety s policií. Asi dvě stovky radikálů házely na policisty zápalné lahve a kameny. Několik policistů bylo lehce zraněno, 25 demonstrantů policie zatkla. Informuje o tom agentura DPA s odvoláním na řeckou policii.

Demonstrace hruba 3000 studentů se konala v úterý večer u příležitosti šestého výročí smrti patnáctiletého chlapce, kterého zabila zřejmě odražená policejní kulka při manifestacích v Aténách. Dva policisté byli v roce 2010 za smrt mladíka odsouzeni, jeden z nich dostal doživotí. Experti prokázali, že policisté nestříleli do vzduchu, ale směrem k davu.

Smrt Alexise Grigoropulose vyvolala v prosinci 2008 v celém Řecku vlnu násilných střetů mezi policií a skupinami mládeže, které ničily a rabovaly obchody a banky.

Nynější střety s policií vypukly, stejně jako před osmi lety, v aténské čtvrti Exarchia, která je proslulá jako útočiště anarchistů. Pokojnými pochody ulicemi vzpomněli na Alexise Grigoropulose mladí lidé i v dalších řeckých městech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner