Barcelonu, která se před více než týdnem stala terčem teroristického útoku, dnes čeká historická demonstrace. Do metropole španělského autonomního regionu Katalánska přijede i král Felipe VI., pro něhož to bude první účast na občanské demonstraci od jeho nástupu na trůn v červnu 2014. Pod heslem Nemám strach chtějí účastníci akce vyjádřit jednotný postoj vůči terorismu.

Manifestace má začít v 18.00 SELČ v zahradách Salvadora Espriua (též Jardinets de Gracia). V čele průvodu půjdou policisté, členové záchranných složek či obchodníci z třídy La Rambla, kteří minulý čtvrtek ukrývali lidi ve svých obchodech bezprostředně po atentátu. Politická reprezentace, mezi níž bude například velká část španělské vlády včetně premiéra Mariana Rajoye, katalánská vláda a předsedové dalších autonomních vlád Španělska, by měla jít ve druhé řadě průvodu.

Průvod půjde na asi 1,5 kilometru vzdálené Katalánské náměstí, které je rušným centrem Barcelony a sbíhají se na něm největší třídy a promenády včetně proslulé třídy La Rambla. Právě od Katalánského náměstí vyjel 17. srpna kolem páté hodiny odpoledne po La Rambla atentátník s autem, kterým zabil 13 lidí. Další stovku osob zranil. Na útěku zavraždil mladý Maročan ještě jednoho muže, s jehož vozem ujel policejní hlídce. Policie atentátníka zastřelila v pondělí nedaleko Barcelony.

Na Katalánském náměstí by se měl odehrát malý ceremoniál, během něhož herečka Rosa Maria Sardaová a zástupkyně barcelonské Ibn Battútovy nadace Miriam Hatibiová přečtou společný manifest. Obě ženy se narodily a žijí v Barceloně. Nadace, pojmenovaná po marockém středověkém cestovateli Abdalláhovi ibn Battútovi, má za cíl kulturní a sociální sblížení arabských zemí a Evropy.

Ve druhé části ceremoniálu by měla zaznít tradiční katalánská vánoční koleda El Cant dels Ocells (Píseň ptáků), která je v zemi považována za hymnu míru. Během její interpretace dvěma violoncellisty budou promítnuty fotografie či videa o tom, jak Barcelona prožívala dny po útoku.

Okolí centra, kudy průvod půjde, bude vpodvečer uzavřeno. Radnice také vyzvala, aby lidé zhruba od 15.00 SELČ nejezdili do centra autem a aby se dnes pohybovali po městě buď pěšky, nebo metrem. Od 13.00 do 20.00 SELČ bude posílena městská doprava v centru a železnice přidá několik desítek spojů odpoledne do Barcelony a od 19.00 do 22.00 SELČ z Barcelony.

Katalánská policie na Twitteru zveřejnila doporučení pro účastníky demonstrace, například aby u sebe měli doklady, aby dětem dali náramek s telefonním číslem a aby si nebrali velké tašky či batohy. Policie také vyzvala, aby lidé nešířili poplašné zprávy a řídili se pokyny bezpečnostních složek.

Masovou demonstraci proti terorismu zažila Barcelona 12. března 2004, kdy do ulic katalánské metropole vyšlo 1,2 milionu lidí. Stalo se tak den po teroristických útocích na vlaky v Madridu, při nichž džihádistická buňka zabila 191 lidí a na 2000 dalších osob zranila.

Na 16.000 lidí demonstrovalo tento týden proti terorismu už v pátek vpodvečer v katalánském městě Cambrils, kde minulý týden teroristé zaútočili autem několik hodin po barcelonském atentátu. Zranili několik lidí, jednu ženu smrtelně, než policie všech pět útočníků zastřelila.

V čele průvodu v Cambrils nesli policisté spolu s dalšími lidmi transparent s heslem „Tots som Cambrils“ (Všichni jsme Cambrils). Podobná hesla se stala symbolem boje proti terorismu v Evropě už dříve. V lednu 2015 to bylo „Je suis Charlie“ po útoku na satirický týdeník Charlie Hebdo, při kterém zahynulo 12 osob. V listopadu 2015 vyjádřili lidé společný postoj slovy „Je suis Paris“ po atentátech v Paříži, při kterých zemřelo na 130 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner