Barcelona (Španělsko) 30. září (ČTK) – V Barceloně a okolních regionech panoval v noci na dnešek napjatý klid v očekávání nedělního referenda o katalánské nezávislosti, které centrální madridská vláda tvrdě odmítá. Podle místních médií bylo v noci na nohou 60.000 lidí, kteří střežili volební místnosti a netajili se odhodláním „pokojně protestovat“ v případě policejního zásahu.

Podle agentury AFP poslala španělská vláda do Katalánska na 10.000 policistů a příslušníků civilní gardy. Katalánská regionální policie vydala prohlášení, podle něhož jsou lidé shromáždění ve volebních místnostech povinni opustit je do nedělního rána. Jak budou policisté postupovat v případě neuposlechnutí tohoto příkazu, bude podle agentury AP pro osud referenda klíčové.

Katalánský premiér Carles Puigdemont v noci na dnešek ukončil kampaň před referendem provoláním, že hlasování dá občanům regionu právo na celosvětové uznání. Referendem Katalánci potvrdí své odhodlání „kráčet vpřed se svrchovaností a důstojností, které jim měly být upřeny“. Katalánci podle Puigdemonta už nyní porazili „autoritářskou vládu, která nechtěla dopustit, aby se přiblížil tento okamžik“.

Vládnoucí separatistická koalice se zavázala, že v případě souhlasu s odtržením vyhlásí nezávislost na Španělsku do 48 hodin. Zatím ale vzhledem k nepřehledné situaci není jasné, zda obyvatelé Katalánska budou mít vůbec možnost vhodit hlasovací lístky do připravených uren, napsala AFP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner