Násilnosti v Arakanském státě na severovýchodě Barmy si podle zvláštní vyslankyně OSN zřejmě vyžádaly přes 1000 obětí, převážně z řad muslimských Rohingů. Informovala o tom dnes agentura AFP. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uteklo z Barmy do Bangladéše za poslední dva týdny 270.000 Rohingů, uvedla dnes agentura Reuters.

„Je možné, že bylo zabito už přes tisíc lidí,“ prohlásila zvláštní vyslankyně OSN pro Barmu I Jang-i. Její odhad je přitom více než dvakrát vyšší než čísla, jež předkládá barmská vláda. „Do konfliktu jsou sice zapojeny dvě strany, ale oběti pocházejí hlavně z populace Rohingů,“ dodala zvláštní vyslankyně OSN.

Nová vlna násilí se v Arakanském státě rozpoutala 25. srpna, kdy povstalci z řad Rohingů zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Vivian Tanová dnes na brífinku informovala, že v uprchlických táborech v příhraničních oblastech Bangladéše už není pro nové rohingské uprchlíky místo, a tak přebývají v improvizovaných přístřeších, které si staví u silnic i jinde. „Většina z nich jsou ženy, včetně matek s novorozeňaty, rodiny s dětmi. Jsou ve špatném stavu, na pokraji vyčerpání, sužuje je hlad a nutně se potřebují někam uchýlit,“ dodala mluvčí.

Skok ze čtvrtečního odhadu počtu uprchlíků (164.000) vysvětlila tím, že agentura OSN pro uprchlíky narazila v příhraničních oblastech na další skupiny běženců, o kterých doposud nevěděla.

Barmská armáda uvádí, že během střetů zemřelo 430 osob, z toho 15 členů bezpečnostních sil.

Vyjádření barmské vůdkyně, nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, podle níž vláda brání všechny obyvatele barmského Arakanského státu „nejlepším možným způsobem“, označila mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International za hanebné.

Muslimští Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

K reakci na humanitární krizi vyzval ministryni zahraničí Su Ťij také jihoafrický laureát Nobelovy ceny míru Desmond Tutu. Situaci se v dopisu publikovaném na sociálních sítích neváhal přirovnat k etnické čistce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner