Nový barmský prezident Tchin Ťjo složil přísahu. Tento blízký spolupracovník slavné bojovnice za demokracii Do Aun Schan Su Ťij, jejíž Národní liga pro demokracii (NLD) vyhrála listopadové parlamentní volby, je v zemi první zvolenou civilní hlavou státu za posledních 54 let. Uvedly to zahraniční agentury AP a AFP.

„Slibuji věrnost lidu barmské republiky,“ prohlásil podle agentur Tchin Ťjo v parlamentu. Předpokládá se, že bude rozhodovat spolu s nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij, jejíž kandidaturu na prezidenta znemožnila ústava ještě z dob vojenské diktatury. Oblíbená politička se už nechala slyšet, že bude „nad prezidentem“ a že zemi bude vládnout nepřímo.

Zpravodajská stanice France 24 uvedla, že vliv laureátky Nobelovy ceny bude v zemi velký už tím, že bude řídit nově vytvořené „super ministerstvo“. To bude mít v nové vládě podle stanice na starosti současně zahraniční vztahy, školství, energetiku a prezidentské záležitosti.

Přes volební vítězství doposud opoziční demokratické strany NLD si armáda v Barmě nadále udržuje silný vliv na politické dění. Ústava jí zaručuje čtvrtinu parlamentních křesel, což jí umožňuje vetovat ústavní dodatky, a omezovat tak rozsah demokratických reforem. Vrchní velitel armády také jmenuje ministra vnitra, obrany a bezpečnosti hranic.

Hlavní milníky historie Barmy

4. ledna 1948 – Vyhlášena nezávislá federativní republika Barmský svaz.

1962 – Vojenský převrat v Barmě. Veškerou moc převzala Revoluční rada v čele s generálem Nei Winem (tato vojenská vláda trvala do 1974). Byl rozpuštěn parlament a zrušena ústava.

1988 – Při rozsáhlých studentských demonstracích v Rangúnu zahynulo kolem 3000 osob; Aun Ďi, Tin U a Do Aun Schan Su Ťij založili Národní ligu pro demokracii (NLD); opoziční síly vytvořily Demokratickou alianci Barmy.
– Veškerou moc v zemi převzala Rada pro obnovu zákonnosti a pořádku ve státě (SLORC), která v září rozpustila parlament.

1989 – Režim vyhlásil stanné právo a poslal do vězení tisíce osob; Su Ťij a Tin U drženi vojenskou juntou v domácím vězení.

27. května 1990 – Ve volbách do Lidového shromáždění s 80 procenty mandátů zvítězila NLD, ale vojenská junta výsledky voleb neuznala.

14. října 1991 – Za snahu dosáhnout v Barmě demokracie a dodržování lidských práv bez použití násilí byla Su Ťij na návrh tehdejšího československého prezidenta Václava Havla udělena Nobelova cena za mír.

23. března 1992 – Novým šéfem junty byl jmenován generál Than Šwei; následovalo propuštění asi 500 politických vězňů a posléze mírná liberalizace, která měla přilákat zahraniční pomoc a investice.

7. listopadu 2005 – Vojenská vláda v Barmě potvrdila přemístění svého sídla z nynější pobřežní metropole Rangúnu do nového administrativního hlavního města. Stěhování úřadů začalo 6. listopadu 2005.

Březen 2006 – Nové hlavní město oficiálně pojmenováno Neipyijto (v překladu „Sídlo králů“ nebo „Vznešené místo“).

Květen 2008 – Barmou se přehnal cyklon Nargis, který si vyžádal až 138.000 obětí.

7. listopadu 2010 – V Barmě se poprvé po 20 letech konaly parlamentní volby. Vítězem se prohlásila Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP), založená vládnoucím vojenským režimem. Volby odsoudili OSN i americký prezident Barack Obama, který prohlásil, že nebyly svobodné ani regulérní. Su Ťij byla krátce po volbách propuštěna na svobodu, poté, co strávila patnáct let z posledních dvaceti let v domácím vězení.

4. února 2011 – Parlament zvolil prezidentem dosavadního premiéra Thein Seina. Do čela země byl prezident zvolen poprvé po 22 letech, dosud tu vládla vojenská junta, která byla rozpuštěna.

Duben 2012 – V doplňovacích volbách do parlamentu získala Su Ťij za stranu NLD vůbec poprvé poslanecké křeslo.
– Evropská unie se rozhodla pozastavit většinu sankcí, které v minulosti mimo jiné kvůli útlaku opozice a svobodného tisku uvalila na barmský režim. V platnosti nadále zůstalo zbrojní embargo.

Červen 2012 – Su Ťij po 24 letech zavítala do Evropy.

19. listopadu 2012 – Americký prezident Barack Obama přiletěl na návštěvu Barmy coby první americký prezident v historii.

25. června 2015 – Barmský parlament zamítl změnu zákona, která by umožnila Su Ťij kandidovat na prezidentku.

8. listopadu 2015 – Parlamentní volby, které navzdory konci ryze vojenského režimu nebyly ještě zcela demokratické. Volby provázela značná omezení a představitelé armády mají v zákonodárném sboru stále předem zajištěnu čtvrtinu křesel. NLD zvítězila se ziskem 348 křesel. Vládnoucí USDP uznala porážku.

15. března 2016 – Barmský parlament zvolil prezidentem Tchin Ťjoa, blízkého spolupracovníka Su Ťij. Ťjo, kterého podpořilo 360 z 652 hlasujících zákonodárců, je po 54 letech první hlavou barmského státu, která není spojena s armádou.

30. března 2016 – Prezident Ťjo se oficiálně ujal svého úřadu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner