V Barmě dnes začaly parlamentní volby, které navzdory konci ryze vojenského režimu nejsou ještě zcela demokratické. Favoritem je nicméně Národní liga pro demokracii (NLD) držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Volby provázejí značná omezení a představitelé armády mají v zákonodárném sboru stále předem zajištěnu čtvrtinu křesel.

Možnost kandidovat i volit je upírána příslušníkům milionového muslimského etnika Rohingů i mnohým dalším vyznavačům islámu. A v řadě pohraničních oblastí, kde etnické menšiny pokračují v bojích proti vládním vojskům, se z bezpečnostních důvodů nehlasuje vůbec.

Národní liga pro demokracii vyhrála volby již v roce 1990, junta ale její vítězství neuznala a Su Ťij byla vsazena do domácího vězení, kde strávila 15 let.

Další hlasování v roce 2010 NLD bojkotovala, protože množství jejích nejvýznamnějších členů nesmělo kandidovat. V doplňovacích volbách do parlamentu, které se konaly v roce 2012, po ukončení vojenské vlády, ale již Národní liga pro demokracii získala 43 ze 45 mandátů, které byly ve hře. Jedno z míst v parlamentu obsadila také Su Ťij, která kandiduje i v dnešních volbách.

Příležitost odevzdat hlas kandidátům z více než 90 politických stran má přes 30 milionů voličů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner