Minsk 16. května (ČTK) – Běloruské ministerstvo spravedlnosti poprvé za deset let zaregistrovalo opoziční organizaci. Je jí hnutí s názvem Mluv pravdu (Havary praudu), založené básníkem Uladzimirem Njakljajevem. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odkazem na oznámení ministerstva. Hnutí o registraci v minulosti žádalo už šestkrát, zatím vždy neúspěšně.

Hnutí Mluv pravdu vzniklo v roce 2010 a od té doby už dvakrát nominovalo vlastního kandidáta do prezidentských voleb proti dosavadní hlavě státu Alexandru Lukašenkovi. Prvním z nich se stal tehdejší šéf hnutí spisovatel Njakljajev, v roce 2015 pak aktivistka Tacjana Karatkevičová. Njakljajeva běloruské soudy v roce 2011 odsoudily za účast v masové protivládní demonstraci proti Lukašenkově znovuzvolení, o dva roky později byl rozsudek zrušen.

Podle běloruského ministerstva spravedlnosti cíli hnutí jsou například vzdělávání společnosti v oblasti politiky, ekonomiky a sociálních a humanitárních vztahů, formování jednotného veřejného mínění nebo budování vzájemných vztahů státu a veřejnosti.

Představitelé hnutí rozhodnutí ministerstva uvítali a zároveň vyzvali úřady, aby „zaregistrovaly i další demokratické organizace, které léta usilují o legalizaci své činnosti“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner