V Berlíně byl dnes po poledni odhalen památník obětem teroristického útoku na vánoční trh, při němž přesně před rokem zemřelo 12 lidí a sedm desítek dalších bylo zraněno. Připomíná i Češku Naďu Čižmárovou, která při útoku islámského radikála také zahynula. Smuteční akce na náměstí Breitscheidplatz se zúčastnila i kancléřka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier.

„Teroristický útok z 19. prosince 2016 zanechal stopy v srdcích lidí v Berlíně i jinde,“ řekl při odhalení památníku berlínský primátor Michael Müller. „Ukažme teroristům společně, co nás dělá silnými, totiž schopnost žít s ostatními společně v míru a uchovat si v nás to nejlepší; to, co jim chybí – lidskost a víra v budoucnost,“ vyzval zúčastněné.

Podobné přání nese i památník samotný. „Za pokojné soužití všech lidí,“ stojí ode dneška na schodech vedoucích k Pamětnímu kostelu císaře Viléma, v jehož bezprostřední blízkosti loni atentátník vjel kamionem do davu na vánočním trhu. Jsou na nich jednotlivě zvěčněna i jména všech 12 obětí a zemí, z nichž pocházely.

Napříč památníkem, který byl dnes obložen světlými růžemi a fotografiemi některých obětí, se táhne dlouhá trhlina, která symbolizuje přelom, jenž útok v životech postižených i ve společnosti způsobil. Pozůstalí, včetně manžela zabité Češky Petra Čižmára, se dnes podíleli na zaplnění části trhliny zlatavým kovem, který má symbolizovat postupné hojení ran.

„Já si myslím, že je důležité, aby tam ten památník byl. Aby se nezapomnělo na to, že se tady něco stalo,“ řekl Čižmár v pondělí českým novinářům. Památník považuje za vkusný.

Ceremoniál, kterého se zúčastnili i zranění a záchranáři, se dnes odehrál pod zataženým nebem, v téměř mrazivém počasí a ve zvláštní atmosféře. Všude okolo totiž byly stánky vánočního trhu, který se i letos snaží navodit veselou předsváteční náladu.

Dnes – v den prvního výročí útoku – zůstal vánoční trh uzavřen, stejně jako některé okolní ulice. Na místě byly stovky policistů a dalších příslušníků bezpečnostních sil, řada z nich s automatickými zbraněmi. Odpoledne bezpečnostní opatření polevila a od 14:00 hodin se na památník poprvé mohla podívat veřejnost. Na místo, kde loni zemřeli občané Německa, Česka, Polska, Ukrajiny, Itálie a Izraele, během odpoledne přicházely stovky lidí. Většina z nich v tichosti postála, někteří zapalovali svíčky.

Vzpomínkové akce, které začaly už dopoledne, kdy se v Pamětním kostele uskutečnila neveřejná mezináboženská bohoslužba, vyvrcholily večer. Ve 20:02, tedy přesně v čas atentátu, se na 12 minut rozezněly kostelní zvony, na minutu za každou oběť.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner