Berlín 23. října (ČTK) – Několik tisíc lidí se v neděli sešlo v centru Berlína na demonstraci pod názvem „Proti nenávisti a rasismu ve Spolkovém sněmu“. Informovala o tom agentura DPA. Někteří z demonstrantů nesli transparenty proti spolupráci se stranou Alternativa pro Německo (AfD), která v úterý zasedne poprvé ve Spolkovém sněmu. Tato strana bývá označována za protiimigrační a protiislámskou.

Lidé, jichž se podle agentury DPA shromáždilo asi 12.000, šli v průvodu od Braniborské brány do vládní čtvrti, kde demonstrovali před budovou parlamentu. Nesli mimo jiné vlajky Evropské unie a transparenty s hesly jako „Vítáme uprchlíky“, „Láska místo nenávisti“, „Solidarita místo ultrapravice“ či „Pryč s rasismem“.

Alternativa pro Německo, která bývá označována za pravicově populistickou, získala v zářijových volbách 12,6 procenta hlasů a v novém Spolkovém sněmu bude třetí nejsilnější. Záhy po volbách se v ní ale projevily výrazné názorové rozdíly mezi konzervativním a národoveckým křídlem a stranu opustila její šéfka Frauke Petryová. AfD původně dominovali konzervativci, kteří požadovali zejména jinou politiku v Evropské unii. Postupně ale narostla síla národoveckých a pravicově radikálních členů, kteří se profilovali především kritikou migrační politiky kancléřky Angely Merkelové.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner