Berlín 19. srpna (ČTK) – Několik stovek neonacistů se dnes sešlo na manifestaci v berlínské čtvrti Špandavě (Spandau), aby si připomněli výročí úmrtí Rudolfa Hesse, blízkého spolupracovníka nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Podle listu Potsdamer Neuste Nachrichten dorazili také pravicoví extremisté z Česka a Maďarska. Protestovat proti pochodu přišlo několik stovek odpůrců krajní pravice.

K pochodu se shromáždilo podle agentury AP asi 500 pravicových radikálů. Proti nim se postavil zhruba stejný počet jejich odpůrců, které podpořily mimo jiné levicové politické strany a odbory. Obě skupiny oddělila těžce ozbrojená policie. Příslušníků bezpečnostních složek dorazilo na místo kolem tisíce.

„Zákaz (pochodu neonacistů) by mi byl sympatický, pečlivě jsme to prověřovali, ale zjistili jsme, že demokratické zřízení bohužel platí i pro hovada,“ uvedl sociální demokrat Andreas Geisel, který má na berlínské radnici na starosti resort vnitra.

Příznivci krajní pravice se v Berlíně sešli u příležitosti 30. výročí úmrtí Rudolfa Hesse. Jeden z nejbližších Hitlerových spolupracovníků za ne zcela objasněných okolností v roce 1941 odletěl do Británie, kde chtěl vyjednávat o míru, a uvolnit tak Třetí říši ruce pro válku se Sovětským svazem. Britové ale Hesse zadrželi a po válce byl v norimberském procesu odsouzen k doživotnímu vězení.

Hess zemřel 17. srpna 1987 ve věku 93 let ve vězení ve Špandavě. Podle oficiální verze spáchal sebevraždu, neonacisté ale dlouhodobě tvrdí, že byl ve vězení, které bylo po jeho smrti srovnáno se zemí, zavražděn.

Pochody k uctění památky Rudolfa Hesse se dlouhá léta konala v bavorském Wunsiedelu, který leží asi 25 kilometrů západně od Chebu a kde se nacházel hrob nacistického pohlavára. V roce 2011 ale úřady Hessovy ostatky vyzvedly, spálily a rozprášily do moře.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner