Ve Spolkovém sněmu v Berlíně se v poledne sešlo na 1260 volitelů, kteří vyberou příštího německého prezidenta. Měl by se jím stát bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ze sociální demokracie. Současný prezident Joachim Gauck se rozhodl převážně reprezentativní funkci neobhajovat a v březnu ji po pěti letech předá svému nástupci.

Na kandidatuře Steinmeiera se loni v listopadu domluvila vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), díky čemuž by se dnes bez problémů měl prosadit proti čtveřici protikandidátů.

Patří k nim politolog z univerzity v Kolíně nad Rýnem Christoph Butterwegge nominovaný stranou Levice, místopředseda Alternativy pro Německo Albrecht Glaser a z německé televize známý právník Alexander Hold navržený stranou Svobodných voličů. Posledním a poněkud kuriózním kandidátem je Engelbert Sonneborn, kterého nominoval jeho syn, satirik Martin Sonneborn, jenž je členem sboru volitelů.

Německého prezidenta volí Spolkové shromáždění, které se schází jen u této příležitosti. Letos v něm zasedlo 630 poslanců a stejný počet zástupců spolkových zemí. Žádná ze stran nemá ve sboru 1260 volitelů většinu. Strany CDU/CSU mají 539 zástupců, sociální demokraté 384, Zelení 147, Levice 95, svobodní demokraté 36 a Alternativa pro Německo 35. Zbylí volitelé připadají na menší strany.

Pokud pro Steinmeiera budou hlasovat všichni zástupci stran velké koalice, získá 923 hlasů. Není ale vyloučené, že jich bude mít ještě víc. Nedávno ho k volbě svým spolustraníkům doporučil i šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Výsledky hlasování by mohly být známé kolem 14:00.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner